Добрите стопани винаги следят за здравето на своя домашен любимец. Ушната хигиена е много важна за котките и когато тя не се поддържа достатъчно, има опасност от поява на възпаления, които биха довели до неприятни последици. Полезно е ушите да се преглеждат веднъж седмично за мръсотии, мъртви тъкани, ранички в зародиш. Когато котката от малка бъде привикната към тази стандартна процедура, нещата стават сравнително лесни.
Често срещани ушни болести и възпаления при котките
- Ушни червеи - представляват паразити подобни на червеи, които намират благоприятна среда на живеене в ухото и се настаняват трайно там. Те стават причина за възпаления и дискомфорт. Паразитите в ушите са често срещан проблем при котки. Най-явните симптоми на заболяването са често чесане, тръскане на главата, образуване на петна, приличащи на утайка от кафе.
- Ушна инфекция - тя може да бъде бактериална или гъбична. Симптомите са чесане, неприятна миризма, оттоци.
- Ушен хематом - на ушната раковина (най-изпъкналата част на външното ухо, която се състои предимно от еластичен хрущял) се образува кожен джоб, в който се събира кръв
- Слънчево изгаряне (соларен дерматит) - кожата на ушите е зачервена и раздразнена в резултат от излагане на действието на силни UV лъчи.
- Рак на ухото - причинява се в следствие на продължително и безразборно излагане на слънце. Среща се по-често при бели котки.
Ушите трябва редовно да се преглеждат, но почистването трябва да става само когато има нужда. Някои породи котки отделят повече ушна кал, което изисква честа проверка и почистване. За целта са необходими:
· памук
· разтвор за почистване на уши - може да се приготви в домашни условия или да
се вземе готов от ветеринаря
Някои стопани използват разтвор с вода и оцет в съотношение 50:50. Препоръчва се вида на почистващото средство да бъде предварително обсъден с ветеринаря.
Почистване
1/ Обърнете ухото на котката назад и капнете няколко капки от разтвора в ухото, след което нежно и внимателно масажирайте в продължение на 30 секунди.
2/ Избършете ухото внимателно с памучно топче, отстранявайки ушната кал и мъртва кожа. Почиствайте дотам докъдето стигате без да натискате и да отивате много надълбоко, защото така рискувате да увредите тъпанчето.
3/ След края на почистването не забравяйте да възнаградите котката с любимото ѝ лакомство.
Допълнителни съвети
1. Никога не използвайте клечки за уши!
2. В случай че забележите следи от възпаление или инфекция, прекратете почистването и заведете котката на преглед. Тя може да се нуждае от лечение, а подобно почистване може най-много да раздразни раната и засили възпалението.
Винаги обръщайте внимание на състоянието на ушите на котката. Веднага я заведете на лекар щом забележите следните симптоми:
- натрупана мръсотия и ушна кал
- следи от кръв
- лоша миризма
- бучка, твърдо образувание
- зачервявания по кожата и възпаления
- прекомерно чесане и клатене на главата