-
Плешивият орел е много високо ценена птица в САЩ. Величието ѝ се изразява в необикновения размах на криле, който достига 2.4 метра и способност да развива до 320 км/ч скорост при летене. Този орел има още една забележителна черта: гнездото. Подобно на повечето птички плешивият орел свива гнездото си по дърветата. То обаче е толкова масивно, че в може да счупи самото дърво. Стандартното гнездо на този вид има размери около 1.5 метра диаметър и до 1.8 метра дълбочина. Най-голямото гнездо на плешив орел е открито във Флорида през 1960 г. и тежи 2.2 тона, има диаметър 2.9 метра и дълбочина 6 метра. Напълно заслужено му е отредено място в Книгата за рекордите на Гинес.
-
Щраусите могат да бягат по-бързо от коне, а мъжките представители понякога издават звуци, наподобяващи ръмжене на лъв.
-
Прилепите са единствените бозайници, които могат да летят. Друг любопитен факт за тях е, че те винаги се обръщат наляво в полета си когато влизат в пещера
-
Кенгуруто използва опашката за са поддържа баланс на тялото.
-
Природата ни е дарила с голямо видово разнообразие... на паяци. Средно статистически науката различава близо 50 000 биологични вида паяци.
-
Тигрите имат райета освен по козината, но и по самата кожа. Окраската е уникална за всяко отделно животно. Никога няма да видите два тигъра с еднакви райета.
-
Как може да избягате от лапите на крокодил (дано никога не ви се случва да го правите, но все пак) - натискате силно очните му ябълки и той ще освободи хватката, след което бягате с всички сили.
-
Бълхите могат да скачат на височина 200 пъти по-голяма от самите тях. Съотнесено с хората, това е все едно един човек да прескочи небостъргач с височина над 380 метра състоящ се от повече от 100 етажа.
-
Полярните мечки са левичари.
-
Котките имат по 32 мускула във всяко ухо, затова слухът им е толкова добре развит и могат да ви разберат, че си идвате много преди да сте отворили входната врата.
-
Слоновете могат да надушат вода от 3 мили разстояние. Женските са едни от бозайниците, които преживяват менопауза. Другите са гърбавия кит и жените.
-
Единственото, с което коалите се хранят, са евкалиптови листа, нищо друго.
-
Зъбите на бобъра (както на повечето гризачи) растат през целия му живот. За да ги поддържа остри и до определена големина, той трябва постоянно да дъвче най-различни неща - храна, клони и др. Ако не го прави зъбите могат да пораснат дотолкова, че да стигнат до мозъка и да го убият.
-
Цветът, който най-силно привлича комарите, е синьото. Имайте го предвид през летните вечери, които прекарвате навън.
-
Стридите могат да си сменят пола в зависимост от това доколко е по-добре за чифтосването. (На това му се казва ефективно адаптиране).
-
Пеперудите имат две сложно изградени очи, които се състоят от хиляди малки лещи. Въпреки това единствените цветове, които различават, са червено, зелено и жълто.
-
Ако охлюв загуби едното си око, може да му порасне ново, но не е препоръчително този факт да се проверява на практика.
-
Полът на костенурката може да се установи по звуците, които издава. Мъжките са склонни да сумтят и грухтят, докато женските издават съскащи звуци.
-
Жирафите нямат гласни струни. Езиците им са синьо-черни на цвят. Те общуват със себеподобните си чрез вибрации, които изпращат по въздуха.
-
Много дървета се оказват пълни с ядки, защото катериците складират навсякъде, но после забравят в кое дърво какъв хранителен запас са скрили.
-
Гърбавия кит е най-гръмогласният от всички живи същества на земята.
-
Кучешкият нос има свойството на човешките пръстови отпечатъци. Той носи уникален код, по който могат да се издирват изгубили се кучета.
-
Най-бавният морски обитател е морското конче, което изминава 0.016 километра за един час.
-
Прасетата общуват по между си постоянно. Учените различават над 20 вида звуци, които прасетата издават в различни ситуации. Добре познатото "грух-грух" означава "гладен съм".
-
Френските пудели всъщност произхождат от Германия.
-
Колибрито е единствената птичка, която може да лети назад. Крилата ѝ пърхат около 80 пъти в секунда.
-
Камилите могат да издържат половин година без вода. Плъховете могат още по-дълго.
-
Жабите могат да замръзнат през зимата и с настъпването на пролетта да се размразят и да се върнат към живот.
-
Енотите си мият храната преди да я ядат. Имат нещо като ритуал, който практикуват и махат всички нечистотии от храната си. Една наядена ябълка те биха измили във вода придържайки я с предните си лапи, след което биха я схрускали сладко-сладко. Неслучайно другото им име е миещи се мечки.
Златните рибки се нуждаят от слънчева светлина както хората. При продължително стоене без светлина, те могат да загубят цвета си.