Фараонова хрътка / Pharaoh Hound (248)
Други наименования: Фараоново куче; Египетско фараоново куче; Малтийска фараонова хрътка
Порода от Пета група - Секция 6 - Примитивни породи
Произход, качества и предназначение на породата
Това е една от най-древните породи кучета в света, чиято родина е Египет. Тези кучета били много почитани от фараоните, дори ликът им бил изобразяван върху най-различни предмети за бита. Благодарение на търговци и моряци породата била разпространена по Средиземноморието, а днес тя е сред националните съкровища на остров Малта.
Външен вид
Височина: мъжки - от 59 до 63 см., женски - от 53 до 61 см.
Тегло: от 20 до 25 кг.
Тяло: слабо, с елегантна осанка
Шия: слаба
Глава: с дълга муцуна
Очи: кръгли
Носна гъба: розова, но придобива червеникав цвят щом кучето е в приповдигнато настроение
Уши: прави, големи и имат склонността да се „изчервяват“, когато кучето е в приповдигнато и щастливо настроение
Опашка: средно дълга, носи се надолу
Крайници: дълги, слаби
Козина: къса и с лъскав вид
Окраска: жълто-кафява, червена
Характер и поведение
Фараоновите хрътки са изключително интелигентни и лоялни кучета, които имат склонността да се привързват много силно към стопаните си и могат да бъдат наистина очарователни компаньони. Отнасят се чудесно с децата и другите кучета от семейството, на което принадлежат, но заради ловните им инстинкти не се препоръчва да се отглеждат с по-малки домашни любимци, като например котки, гризачи и други. Към непознатите е нормално да са много резервирани и винаги нащрек, което ги прави отлични кучета пазачи.
Отглеждане
Представителите на породата могат да се отглеждат в апартаменти, но се нуждаят от разходки всеки ден, за да изразходват енергията си и да се чувстват в добра психическа и физическа форма. Лесно се поддават на обучение, но е важно да се отнасят винаги добре с тях, тъй като са много чувствителни и лесно раними. Козината им не изисква специални грижи.
Здравословни проблеми и продължителност на живота
Представителите на тази порода се отличават с чудесно здравословно състояние, а средната продължителност на живота им е около 11-14 години.